Kawa – ten napój zna każdy z nas. Najbardziej pożądany o poranku, gdy chcemy uzbroić się w energię, aby przetrwać na wysokich obrotach cały dzień. Jednak specyfik ten to nie tylko napój. Ma on wiele właściwości i zastosowań kosmetycznych i bardziej… zewnętrznych.

Nie od dziś wiadomo, że kawa to źródło energii i pobudzenia. Tak jak działa ona na nasz układ nerwowy, tak samo może zadziałać na naszą skórę, cerę, włosy a nawet tkanką tłuszczową. Jakie więc są właściwości kawy, które poprawią nasz wygląd? W salonach kosmetycznych w Warszawie (lista takich obiektów – Świat Urody) nie jest ona proponowana tylko i wyłącznie do picia, aby umilić czas spędzony w oczekiwaniu na swoją kolej. Istnieje bowiem wiele zabiegów robionych z udziałem kawy oferowanych przez warszawskie kosmetyczki.

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest maseczka z kawy. Kofeina w niej zawarta pobudza mikrokrążenie skóry, co powoduje wolniejszy rozkład witaminy C. Efekt – gładsza skóra, wygładzone zmarszczki i spowolnienie oznak starzenia się skóry. Kremy z kofeiną są również stosowane pod oczy – rozszerza ona włoskowate naczynka w skórze pod oczami, co w rezultacie likwiduje lub zmniejsza efekt podkrążonych oczu.

Teraz trochę o wyższych partiach naszego ciała – mowa tutaj o włosach. Kofeina sprawia, że poprawia się krążenie skóry na głowie, dodatkowo przyciemnia ona kolor włosów więc jest naturalnym i nieszkodliwym barwnikiem. Płukankę z kawy na włosy można przygotować w domu. Wystarczy zalać jedną dużą łyżkę kawy wrzątkiem, następnie odczekać około 15 minut, aż się zaparzy. Potem można odcedzić kawę i spłukać wywarem włosy. Odcedzanie nie jest jednak konieczne, ponieważ cząsteczki kawy doskonale służą jako naturalny peeling.

Jeżeli chodzi i zdrowotne właściwości to kofeina wcale nie ma się czego wstydzić. Pod falą stereotypowej krytyki, że kawa wypłukuje wszystkie witaminy z organizmu i uzależnia, powoli i nieśmiale wyłaniają się te dobre właściwości. Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, usuwa z organizmy toksyny i wolne rodniki. Kofeina również wspomaga proces odchudzania, ponieważ hamuje proces powstawania komórek tłuszczowych, dodatkowo przyśpiesza rozpad trójglicerydów. Zmniejsza ona również nadmiar cellulitu, wygładza oraz ujędrnia skórę.

Być może ciężko w to uwierzyć, ale kawa również może hamować lub „odwlec” w czasie choroby układu nerwowego. Najnowsze badania mówią o tym, że może ona zahamować proces rozwoju Alzheimera.
Kawa ma swoje dobre i złe strony. Jej właściwości zdrowotne nie powinny przekonywać do picia jej bez umiaru. Pamiętać należy, że kofeina to nadal kofeina – uzależnia. Dlatego też chcąc cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi, należy dawkować ją do organizmu z należytym umiarem.